W Polsce faktoring robi się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego, jest to nie tylko szybka i bezpieczna opcja utrzymywania płynności finansowej, ale przede wszystkim skuteczna. Finansowanie faktur rozwiązuję problem odroczonych terminów płatności, przy czym nie wpływa na zdolność kredytowa. Na rynku możemy wyróżnić kilka rodzajów faktoringu. Jesteś zainteresowany, ale nie wiesz co wybrać dla swojej firmy? Zastanawiasz się, która usługa byłaby najlepsza? W poniższym artykule przedstawimy Ci wszystkie opcje.

Zacznijmy od tego, na jakiej zasadzie kwalifikuje się faktoring. Mamy trzy główne powody, które będą decydować o rodzaju faktoringu. Pierwszym z nich jest przejęcie ryzyka- czyli kto jest obciążony kosztami, jeśli okaże się, że kontrahent jest niewypłacalny. Kolejnym czynnikiem jest rodzaj cesji- gdzie różnica polega na tym, czy powiadamiamy kontrahenta o zmianie wierzyciela. Ostatnim czynnikiem, na który zwracamy uwagę przy klasyfikowaniu faktoringu, jest rodzaj kontrahenta.

PRZEJĘCIE RYZYKA

Są tutaj dwie możliwości. Do wyboru będzie faktoring z przejęciem ryzyka niewypłacalności kontrahenta, gdzie to faktor jest za to odpowiedzialny. Taki rodzaj finansowania nazywamy faktoringiem pełnym ( z regresem). Drugą możliwością, jest faktoring niepełny (bez regresu), gdzie ryzyko niewypłacalności pozostaje na kliencie.

Faktoring pełny (z regresem)
Tak jak pisaliśmy wyżej, to rodzaj faktoringu gdzie istotą jest przejęcie przez faktora ryzyka niewypłacalności kontrahentów, którzy objęci są umową faktoringowa. Jest to możliwe dzięki ubezpieczeniu należności przez firmę wykonującą finansowanie. Ten rodzaj faktoringu, często wybierany jest przez przedsiębiorców, którzy zawierają umowy międzynarodowe. W takich przypadkach weryfikacja wypłacalności klienta jest trudniejsza. Dodatkowo dochodzenia należności pomiędzy krajami są skomplikowane i przeważnie długotrwałe. Trzeba jednak pamiętać, że przez to, że faktor bierze na siebie odpowiedzialność, koszt takiej usługi jest znacząco wyższy.
Dlatego, jeśli znasz swoich klientów i masz pewność, że są wypłacalni, lepszą opcją będzie zdecydowanie się na drugą opcję, czyli faktoring niepełny.

Faktoring niepełny (bez regresu)
To jedna z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych usług finansowych wybieranych przez przedsiębiorców. Proces wygląda na tej samej zasadzie, co w faktoringu z regresem, z tym że tutaj, kiedy okaże się, że kontrahent jest niewypłacalny odpowiedzialność, leży po stronie faktoranta. Jest to najszybszy proces w faktoringu, ponieważ nie trzeba przechodzić przez dodatkowe weryfikacje w sprawie ubezpieczenia.
Więc jeśli masz stałe, zaufane grono partnerów handlowych jest to idealna propozycja dla twojej firmy. Poza tym warto zaznaczyć, że jeśli podejmuję się współpracę z firmą faktoringowa, dokona ona weryfikacji kontrahenta i pomoże w razie problemów z dochodzeniem należności.

RODZAJ CESJI
Zawiadomienie o cesji to nic innego jak poinformowanie kontrahenta o zmianie wierzyciela. Wyróżniamy tutaj dwa rodzaje faktoringu: jawny i tajny.

Faktoring jawny
Jak sama nazwa wskazuję, jest to taki rodzaj faktoringu, w którym klient jest informowany o zmianie wierzyciela. Najczęściej to sam faktorant informuję swojego klienta o zmianach, aby przyśpieszyć proces. Na fakturze będzie widnieć numer konta firmy faktoringowej, co bezpośrednia wpływa na to, że przepływ należności jest szybszy. Faktoring jawny to najczęściej wybierana usługa, ze względu na cenę, która jest znacząco niższa, niż w przypadku tajnej wersji tej usługi.

Faktoringu niejawny
Zwany także faktoringiem cichym, tajnym. To taki rodzaj umowy, w którym faktorant nie informuje swojego klienta o zmianie wierzyciela należności. Zazwyczaj jest, on wybieramy, ponieważ przedsiębiorcy boją się utarty dobrych relacji z klientami. Jednak w ostatnich latach te obawy odchodzą w niepamięć, ponieważ rynek faktoringowy zyskuje na popularności..

RODZAJ KONTRAHENTA

Faktoring krajowy
To taki, gdzie kontrahentami są firmy krajowe. Przedsiębiorcy w takim wypadku najczęściej korzystają z faktoringu niepełny, co automatycznie obniża koszty faktoringu.

Faktoring eksportowy
W tym przypadku kontrahentami są zagraniczne firmy, których weryfikacja jest znacznie trudniejsza. Tutaj zazwyczaj faktorant decyduje się na faktoring pełny. Pomimo wyższych kosztów, przedsiębiorcy wolą się ubezpieczyć, aby uniknąć problemów windykacyjnych i nieoczekiwanych opóźnień.

Dodatkowo warto wspomnieć, że faktoring dzielimy na online i bankowy. W tym pierwszym wniosek można złożyć w każdym momencie, bez wychodzenia z domu i dodatkowych formalności. Jeśli jednak zdecydujesz się na bankowe finansowanie faktur, trzeba liczyć się z długotrwałą weryfikacją.

Wiemy, że dobór odpowiedniego faktoringu dla Twojej firmy jest trudnym zdaniem. Wiele zależy od czynników zewnętrznych np. jakie masz relacje z kontrahentami, czy zależy ci na jak najniższych kosztach, gdzie twoi partnerzy handlowi prowadzą firmy itd. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie tabelkę porywaczom z rodzajami faktoringu.