Faktoring to usługa finansowa, która polega na tym, iż firma faktoringowa wykupuję od przedsiębiorstwa pewną należność za wykonaną usługę lub sprzedany towar. Dzięki takiej formie finansowania firma od razu dostaję środki finansowe z wystawionej faktury.
Jednak jakie branże najczęściej decydują się na skorzystanie z takich usług i dlaczego? Czy faktoring jest tylko dla dużych przedsiębiorstw? Co mikroprzedsiębiorstwa mogą zyskać na finansowaniu faktur? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w poniższym artykule.
Jakie branże najczęściej korzystają z faktoringu?
Warto zacząć od tego, że faktoring prawdopodobnie sprawdzi się w prawie każdej branży, która oferuje swoim klientom biznesowym odroczone terminy płatności. Jest to skuteczny i bezpieczny sposób na zachowywanie płynności finansowej. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że pewne gałęzi gospodarki, są w szczególności narażone na zastoje finansowe i chętniej będą korzystać z takiego rozwiązania, jakim jest faktoring. Odroczone terminy płatności to powszechne zjawisko przede wszystkim w sektorze budowlanym, transportowym czy produkcyjnym.
Zwiększone ryzyko w branży budowlanej polega na tym, iż przedsiębiorca na początku musi zainwestować odpowiednio duży kapitał, aby rozpocząć inwestycje. Zazwyczaj w tym sektorze przedsiębiorcy korzystają z usług podwykonawców i nie mogą sobie pozwolić na duże opóźnienia w płatnościach. W innym przypadku może to skutkować utratą pracowników, nałożeniem kar umownych, a co za tym szansa na niepowodzenie w biznesie rośnie.
W transporcie i produkcji odroczone terminy płatności do 60 dni to codzienność. Tutaj charakterystyczne są pewne koszty stałe np. raty leasingowe, zakup paliwa, wypłata wynagrodzeń, opłaty serwisowe, zakup części itd. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem będzie faktoring odwrotny, oferowany przez Zakupy na Raty WEC. Firma sfinansuje Twoje zakupy firmowe nawet do 100.000 zł. Proste narzędzie online, stworze właśnie z myślą o branżach takich jak transportowe czy produkcyjne.
Kolejną gałęzią, w której faktoring klasyczny, jak i odwrotny będzie miał zbawienne zastosowanie to branże meblarskie i drzewne. Tutaj cykl produkcyjny jest o wiele dłuższy niż w innych sektorach. 3 miesiące- tyle czasu statystycznie zajmuję sprzedaż produktu od momentu zakupu materiałów, chociaż cały proces może trwać nawet pół roku.
Czy faktoring jest tylko dla dużych firm?
Panuje błędne przekonanie, że finansowanie faktur jest rozwiązaniem tylko dla dużych firm, czyli aby z niego skorzystać trzeba spełnić szereg wymagań takich jak przy kredycie. Takie przeświadczenie prawdopodobnie powstało przez fakt, iż w przeszłości faktoring oferowany był głównie przez banki, a to znacznie wpływało na koszty usługi. Wówczas finansowanie faktur nie było jeszcze na tyle rozpowszechnione, konkurencja była niewielka, a kaszta wysokie, przez co małe firmy mogły zapomnieć o korzystaniu z takich usług. Sytuacja drastycznie uległa zmianie, gdy na ryku rozpowszechniły się przedsiębiorstwa (takie jak Mikrofaktoring WEC) tworzące nowoczesne rozwiązania z zakresu finansów. Dzięki wprowadzeniu przez takie przedsiębiorstwa usług faktoringu finansowanie stało się powszechne i tańsze. Aktualnie faktoring funkcjonuje głównie z myślą o sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Tak, aby już od pierwszych dni prowadzenia biznesu można było z niego korzystać.
Co mikroprzedsiębiorstwa mogą zyskać na finansowaniu faktur?
Prowadzenie mikro firmy, startup’u czy jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest proste. Bardzo ważne w takim biznesie jest zachowywanie płynności finansowej. Uzyskanie kredytu przez mikro firmę jest niezwykle trudne, często praktycznie niemożliwe. Czasem nawet zwykły faktoring jest nieosiągalny dla najmniejszych przedsiębiorstw, ponieważ są firmy, które stawiają wymóg, iż minimalny miesięczny obrót nie może być niższy niż 50 tysięcy złotych. Dlatego, aby pomóc takim przedsiębiorcom powstał mikrofaktoring. Nowoczesne technologiczne rozwiązanie, które dzięki ograniczeniu kosztów do minimum umożliwia teraz nawet najmniejszym firmom łatwy dostęp do finansowania faktur.
Dzięki automatyzacji systemów i digitalizacji mikrofaktoing dostępny jest online. Szybko, bez wychodzenia z domu, w uproszczony do maksimum sposób, tak aby każdy przedsiębiorca mógł sam skorzystać z tej usługi. Sam proces jest błyskawiczny, a pieniądze można mieć na firmowym koncie nawet tego samego dnia
Dlaczego warto wybrać faktoring?
Faktoring ma niezwykle dużo plusów. Ograniczenie formalności do minimum, szybkie rozpatrywanie wniosku, brak ukrytych kosztów to zapewne jedne z większych zalet. Jednak dlaczego jeszcze warto rozważyć korzystanie z usług finansowania?
1. Faktoring nie obniża zdolności kredytowej.
2. Szybkie otrzymanie gotówki
3. Faktoring nie zaburza bilansu, ponieważ w przeciwieństwie do kredytu nie trzeba go tam uwzględniać
4. Finansowanie faktur to jedna z najskuteczniejszych form utrzymywania płynności finansowej