Wiadomo, że prowadzenie firmy nie jest łatwe, a każdy przedsiębiorca chce odnosić sukcesy w biznesie. Do tego potrzebny jest stały kapitał, zapewniający ciągłe możliwości rozwoju. Jeśli będziesz w stanie sobie to zapewnić, zyskasz znaczącą przewagę nad konkurentami. Jednak płynność finansowa wcale nie jest taka prosta do osiągnięcia czy zachowania, szczególnie dla mniejszych przedsiębiorstw. Dlatego warto zapoznać się z dostępnymi na rynku możliwościami, które pomagają rozwiązać ten problem.
Jedną z lepszych odpowiedzi na zatory płatnicze jest faktoring.

Czym jest faktoring?

Faktoring to narzędzie pozwalające na zarządzanie bieżącymi należnościami poprzez finansowanie faktur. Dzięki tej formie krótkoterminowego finansowania przedsiębiorcy mogą w każdej chwili sfinansować swoje zobowiązania.
Jest to usługa finansowa, w której firma faktoringowa wykupuję aktualne wierzytelności od przedsiębiorcy, które wystawił swoim kontrahentom.
Warto jednak zauważyć, że faktoring to nie tylko finansowanie, to również administrowanie należnościami.

Jakie są podmioty faktoringu?

Zanim wyjaśnimy, jak przebiega cały proces faktoringu. Warto zapoznać się z tym, kto bierze w nim udział.
Pierwszy na liście jest przedsiębiorca, którego można też określić mianem faktoranta. To właśnie on kontaktuje się z firmą faktoringową w celu przekazania nieopłaconej, aktualnej faktury wystawionej swojemu klientowi.
A klient, który ma nie opłacona fakturę, na którego rzecz dokonywana jest sprzedaż odroczona, będzie nazywany kontrahentem lub dłużnikiem faktoringowym.
I oczywiście jest też firma, czyli faktor, która, jako wyspecjalizowana instytucja zajmuje się całym procesem faktoringowym.

Jak działa faktoring należności?

Faktoring zaczyna się, kiedy faktorant przekazuje do faktora aktualne wybrane przez siebie faktury z odroczonym terminem płatności, a nawet całe relacje z kontrahentem. Następnie faktor finansuje faktury odbiorcy, wpłacając środki za nieopłacone faktury na konto przedsiębiorcy.

Zobacz co i jak, czyli case study

Jak wiadomo w żadnej branży nie ma czasu na niewykonane usługi czy opóźnienia w dostawach. Dlatego płynność finansowa jest kluczowa. Faktoring uwolni Twoje zamrożone pieniądze i pozwoli na finansowanie niezbędnych inwestycji.

W firmie Mikrofaktoring WEC zapewniamy szybki faktoring online dla Twojej firmy. Przede wszystkim z nami jest bezpiecznie i skutecznie. Po ponad 12 latach doświadczenia wiemy, że dla przedsiębiorcy taki proces może być stresujący, dlatego kluczowa jest dla nas transparentność. Zapraszamy do zapoznania się z przykładowym case study, gdzie na przykładzie wyjaśniamy jak dokładnie wygląda proces finansowania faktur w Mikrofaktoring WEC.

1. Jako przedsiębiorca, właściciel firmy X wystawiasz firmie Y fakturę za świadczone usługi na kwotę 25 tysięcy złotych z 15-dniowym terminem płatności.
2. Na rynku pojawia się okazja do zakupu potrzebnego firmie X sprzętu w promocyjnej cenie 25 tysięcy. Dlatego firmie X zależy na szybkim odmrożeniu pieniędzy z wystawionej faktury.
3. Aby uniknąć czekania na płatność firma X, składa wniosek i przekazuję fakturę faktorowi- firmie faktoringowej Mikrofaktoring WEC.
4. Faktor przyjmuję fakturę i przy kwocie 25 tys. złotych brutto i 15-dniowym okresie spłaty, przelewa na konto faktoranta zaliczkę w kwocie 20 000, co stanowi 80% faktury.
5. Kontrahent, firma Y spłaca kwotę z wystawionej faktury (25 tys.) faktorowi- firmie Mikrofaktoring WEC. Faktor wpłaca pozostałe 20% firmie X.

Masz fakturę, która chcesz sfinansować? Sprawdź, ile kosztowałaby Cię nasza usługa. Pisz swoje dane w kalkulatorze opłat i zobacz jaką kwotę już dzisiaj możesz mieć na koncie.