Ciągła walka z zatorami płatniczymi spędza sen z powiek nie jednemu przedsiębiorcy. W obecnych czasach wielu z nich, a szczególnie w sektorze MŚP, szuka sposobów na utrzymanie płynności finansowej, która jest niezbędna do budowania silnej pozycji na rynku. Pojawia się coraz więcej możliwości finansowania, tak aby firmy w każdej sytuacji mogły znaleźć dla siebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Jednymi z najbardziej popularnych form wsparcia finansowego są faktoring oraz kredyt obrotowy.

Jedynak czym się one od siebie różnią? Co będzie bardziej pasować do Twojej działalności gospodarczej? Która z tych form jest bardziej opłacalna?
W tym artykule przeanalizowaliśmy i podsumowaliśmy wszystkie różnice między kredytem obrotowym a faktoringiem. Przeczytaj i dowiedz się, co jest najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.

Czym jest faktoring?

O tym, czym dokładnie jest faktoring, jakie są, jakiego podmioty oraz w jaki sposób działa, pisaliśmy w poprzednim artykule (link do artykułu)
Jednak dla przypomnienia faktoring to narzędzie pozwalające na zarządzanie bieżącymi należnościami poprzez finansowanie faktur. Dzięki tej formie krótkoterminowego finansowania przedsiębiorcy mogą w każdej chwili sfinansować swoje zobowiązania.
Jest to usługa finansowa, w której firma faktoringowa wykupuję aktualne wierzytelności od przedsiębiorcy, który wystawił je swoim kontrahentom. Kontrahent reguluje należność, przelewając pieniądze na konto faktora. Warto jednak zauważyć, że faktoring to nie tylko finansowanie, to również administrowanie należnościami.

Czym jest kredyt obrotowy?

Jeśli chodzi, o definicje kredytu obrotowego jest to produkt bankowy dla przedsiębiorców służący finansowaniu bieżących kosztów np.: opłacanie składek czy podatków, wypłacanie wynagrodzeń pracowniczych lub regulacja rachunków i innych zobowiązań.
Kredyt obrotowy przyjmuje dwie formy. Pierwsza z nich to kredyt obrotowy w rachunku bieżącym. Polega ona na tym, iż ustalony jest określony limit kredytowy na koncie, czyli do konta firmowego zostaje przypisany limit, z którego można korzystać po wyczerpaniu własnych środków. Następnie po spłaceniu wykorzystanego finansowania, limit się odnawia, nie trzeba tutaj podawać powodów pobierania środków.
Drugą opcją jest kredyt obrotowy na rachunku kredytowym, który przyjmuję formę ratalną. Przedsiębiorca w przeciwieństwie do poprzednio wymienionej formy kredytu obrotowego musi podać cel, na co przeznaczy pobierane pieniądze, nie są też ustalane żadne limity. W tym przypadku środki są przekazywane w za pomocą jednorazowej transzy na zasadzie zobowiązania. Następnie przedsiębiorca spłaca kapitał i doliczone odsetki ratalnie lub jednorazowo, kiedy będzie miał środki.

Poznaj różnice pomiędzy faktoringiem a kredytem obrotowym

Wiadomo, że cel faktoringu i kredytu obrotowego jest taki sam, czyli pozyskanie przez przedsiębiorcę gotówki i ustabilizowanie płynności finansowej. Na pierwszy rzut oka, te dwie formy walki z zatorami płatniczymi nie wiele się różnią. Jest to jednak złudne, gdyż różnice są i to istotne, szczególnie dla przedsiębiorcy.

1. Czas
W przypadku tego kryterium faktoring znacząco wygrywa z kredytem obrotowym. W przypadku finansowania faktur cały proces jest wręcz błyskawiczny, czasem można go zrealizować nawet bez wychodzenia z domu, dzięki funkcji faktoringu online. Faktoring jest minimalistyczny w kwestii formalizacji, dlatego finansowanie odbywa się szybko, ale również bezpiecznie. Pieniądze z odsprzedanych wierzytelności, faktorant może mieć na koncie nawet w kilka minut.

2. Formalności
Ten podpunkt na pewno determinuje poprzedni. Kredyt obrotowy wymaga podpisania umowy z bakiem, a co za tym idzie, jest to proces długotrwały i czasochłonny. Często, aby dostać kredyt kupiecki, trzeba wykazać dokumentację firmy oraz zabezpieczanie. W przypadku przedsiębiorców, którzy potrzebują nagle gotówki, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy faktoringowej.

3. Zobowiązanie
Ważne jest zaznaczenie, iż kredyt obrotowy w przeciwieństwie do faktoringu to zobowiązanie. Podpisując umowę z bankiem, przedsiębiorca musi spłacić zadłużenie kredytodawcy. W przypadku faktoringu zobowiązanie leży po stronie na kontrahenta, który ma do spłaty fakturę.
4. Koszty
Kredyt obrotowy w tej kwestii jest opcją tańszą, wiąże się to głównie z tym, iż jest on o wiele bardziej sformalizowany i w przeciwieństwie do faktoringu, nie oferuję on dodatkowych usług, takich jak, takie jak monitoring spłat, sprawdzanie kontrahenta, czy windykację należności.
Wiadomo, że jeśli zdecydujemy się na kredyt obrotowy, będziemy musieli liczyć się z kilkunastoprocentowym kosztem. Co więcej, przez to, iż koszty kredytu składają się stawka WIBOR + marża banku, nie wiemy, czy raty kredytu nie wzrosną za parę miesięcy. Decydując się na faktoring, koszty znamy z góry.

5. Dostępność
Kredyt obrotowy nie jest dla wszystkich. Banki szczegółowo sprawdzają swoich potencjalnych klientów. Ostatecznie kredytów udzielają tylko i wyłącznie dużym przedsiębiorstwom, które są zarejestrowane wystarczająco długo na rynku (zazwyczaj 2-3 lata), mają odpowiednią historię i zdolność kredytową, udokumentowane obroty oraz zabezpieczania.
Przedsiębiorcy ze środowiska MŚP nie mają praktycznie szans na uzyskanie takiego kredytu, natomiast mogą się zdecydować na faktoring. W przypadku finansowanie faktur ograniczenia praktycznie nie istnieją, można z niego skorzystać nawet już w pierwszym dniu działania przedsiębiorstwa.

6. Zdolność kredytowa

Dodatkowo warto przypomnieć, że skoro kredyt obrotowy to zobowiązanie względem banku będzie on obniżać zdolność kredytową. Natomiast faktoring, zupełnie w to nie ingeruję, ponieważ nie powoduje on żadnego zadłużenia. Warto się zdecydować na faktoring, aby w przyszłości, jeśli będzie taka potrzeba móc bez większych komplikacji skorzystać z usług bankowych.

Podsumowanie

Zarówno kredyt obrotowy, jak i faktoring mają na celu poprawie bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Warto rozważyć wszystkie dostępne opcje finansowania firmy, przed podjęciem decyzji o wyborze właściwej.
Jednak, jeśli jesteś mniejszym lub średnim przedsiębiorcą, warto zdecydować się na usługę faktoringową, która jest wręcz dedykowana właścicielom firm z sektorów MŚP. Nie obniży ona twojej zdolności kredytowej, jest opłacalna oraz odbędzie się szybko i bezpiecznie.