W poprzednim artykule wyjaśniliśmy, czym jest faktoring (zobacz tutaj — link do artykułu), a dzisiaj poruszymy kwestie jego kosztów. Jak już wiadomo finansowanie faktur to wygodny i bezpieczny sposób na szybkie odmrażanie pieniędzy i regulowanie aktualnych wydatków przedsiębiorstwa. Faktoring jak każda usługa ma swoją cenę, jednak bywa ona różna w zależności od usług, jakie wybierzemy i formy faktoringu. Warto przyjrzeć się firmą oferującym taką usługę, bo zazwyczaj będzie to korzystniejsza opcja dla przedsiębiorcy niż np. pożyczka w banku.
W tym artykule przeczytasz:
Co jest ważnego w ofercie faktoringowej?
Różne formy faktoringu tworzą różne opłaty.
Dlaczego warto wybrać faktoring poza bankowy?
Najczęściej spotykane opłaty.
Dodatkowe koszty faktoringu
Przykładowe koszty.
Koszty są ważne, ale efekt ważniejszy.
Co jest ważnego w ofercie faktoringowej?
Na rynku znajduje się wiele ofert i firm, które zachęcają przedsiębiorcę do skorzystania z ich usług faktoringowych. Większość z zainteresowanych najpierw patrzy na opłaty z tym związane, ale zanim zdecydujecie się na najtańszego faktora, zwróćcie uwagę czy przypadkiem warunki finansowanie nie są niekorzystne lub nieelastyczne.
Zobacz, na co warto zwrócić uwagę ↓
Różne formy faktoringu tworzą różne opłaty.
Ile przedsiębiorstw, tyle potrzeb. Każdy biznes ma inne cele i inne możliwości. Kiedy chcesz zachować płynność finansowa i rozważasz faktoring, zastanów się, na czym Ci najbardziej zależy? Na czasie, na oszczędności? Wiele zależy od możliwości biznesu, wysokości obrotu przekazywanego faktoringu czy liczby kontrahentów. Pamiętaj, że sama cena prowizji faktoringowej nie jest najważniejsza, równie ważne jest, aby zapoznać się z pozostałymi warunkami udzielania finansowania. Rodzaj faktora jest kluczowy w osiągnięciu satysfakcji- wybierając, faktora poza bankowego decydujesz się na szybszy i mniej skomplikowany proces weryfikacji i finansowania.
Dlaczego warto wybrać faktoring poza bankowy?
Wiele firm myśląc o płynności finansowej, najpierw kojarzy takie usługi z bankowością. I to prawda, niektóre banki mają w swojej ofercie finansowanie faktur. Jednak w przeciwieństwie do firm faktoringowych, proces weryfikacji faktoranta, jak i samego finansowania jest znacznie dłuższy. Bazowy koszt faktoringu bankowego składa się z trzech czynników: WIBOR’u, marży i prowizji operacyjnej, a w firmie faktoringowej jest to prowizja faktoringowa. Długi proces weryfikacji może być szczególnie problematyczny dla małych przedsiębiorców, którzy szybko potrzebują środków pieniężnych na aktualne inwestycje.
Kluczowe jest to, iż faktoring w firmach specjalizujących się w takich usługach nie obniża zdolności kredytowej, co może być znaczące w dalszym rozwoju firmy.
Najczęściej spotykane opłaty.
Tak jak pisaliśmy wcześniej, podstawowym kosztem poza bankowego finansowania faktur jest prowizja faktoringowa. Jest to nic innego jak opłata dla faktora, wyliczona procentowo jako wartość kwoty brutto przekazywanej faktury. Podaje się ją w skali miesiąca lub dziennie, co pozwala faktorantowi dokładnie wyliczyć, ile wyniesie po podstawowy koszt usługi. Dzięki możliwości opłacania stawki dziennej przedsiębiorca płaci tylko za realny czas wykonywania usługi. Polecamy skorzystać z kalkulatora kosztów faktoringowych, gdzie wystarczy wpisać kwotę z faktury oraz liczbę dni pozostałych do terminu płatności, aby dowiedzieć się, il e zapłacisz za usługę (zobacz tutaj: link do kalkulatora)
Kolejnym podstawowym kosztem są odsetki. Najczęściej można spotkać się z odsetkami za opóźnienia, które są traktowane jako wynagrodzenie start za nieterminowe regulacje płatności. Niektóre firmy pobierają odsetki kapitałowe, które są dodatkowym wynagrodzeniem dla faktora za wykorzystanie jego środków. Warto jednak zaznaczyć, że nie każda firma faktoringowa praktykuje takie opłaty, dlatego kluczowe jest rozeznanie się na rynku.
Ostatnim często spotykanym kosztem jest prowizja przygotowawcza. Jest to kwota pobierana za przygotowanie umowy i analizę zdolności kredytowej faktoranta i jego kontrahentów. Jednak tak jak w przypadku odsetek kapitałowych nie każdy faktorant będzie wymagał takiej opłaty.
Dodatkowe koszty faktoringu.
Istnieją różne rodzaje faktoringu. Jeśli jako przedsiębiorca decydujesz się na skorzystanie z faktoringu bez regresu (pełnego), czyli wybierasz opcje skorzystania z usługi, gdzie faktor przejmuję ryzyko niewypłacalności kontrahenta, musisz się liczyć z dodatkową prowizją.
Dlatego, jeśli klienci dobrze znają swoich kontrahentów i wiedzą, że współpraca się układa oraz iż są oni wypłacalni, warto zainteresować się ofertą faktoringu z regresem, gdzie koszty są znacząco niższe.
Przykładowe koszty.
Zapraszamy do zapoznania się na przykładzie, ile realnie mogą wynosić koszty faktoringu, przy założeniu, że korzystamy z usług finansowania faktur w firmie Mikrofaktoring WEC.
Koszty są ważne, ale efekt ważniejszy.
Faktoring to usługa finansowa, więc oczywiście wiąże się z pewnymi kosztami. Jednak zanim wybierzecie najtańszy faktoring, warto pamiętać, że satysfakcja z usługi może być ważniejsza niż niewielka różnica w kosztach. Decydując się na współprace z faktorem, należy wybrać firmę transparentną i elastyczną, taką, jaką jest Mikrofaktoring WEC. Dzięki usługom, które oferujemy, zyskasz płynność finansowa, przy czym nie wpłynie to negatywnie na twoją zdolność kredytową z możliwością korzystania z finansowania faktur regularnie.